Serwis po-pa-pra-niec.pl wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. W zakładce "CIACHA" znajdziesz szczegóły.
Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.
 

numer

64

strona główna po-pa-pra-niec.pl
popapraniec - Komórkowy savoir-vivre na po-pa-pra-niec.pl
Masz Telefon komórkowy?
Uważasz się za dobrze wychowanego człowieka?
Czy na pewno wiesz jak się z nim zachować?

Komórkowy savoir-vivre

Zdziwienia

zakładka posta na po-pa-pra-niec.pl

Kilka a może nawet kilkanaście lat temu, w naszym otoczeniu, życiu codziennym a w końcu w naszych kieszeniach pojawiły się telefony komórkowe. Dziś mają je prawie wszyscy, niektórzy nawet kilka. Sam mam dwa.

Korzystamy z wciąż nowszych i bardziej zaawansowanych funkcji jakie oferują. Nawigujemy przy ich pomocy, gramy, czytamy najnowsze wiadomości, słuchamy muzyki, oglądamy filmy, nawet robimy zakupy. Niedawno znalazłem się w sytuacji, która spowodowała pojawienie się pytania:

 

Czy obowiązujące zasady dobrego wychowania, uwzględniają używanie telefonów komórkowych?

 

Najpierw wspomniana sytuacja.

Kilka razy próbowałem połączyć się z kolegą, aby omówić kwestię niecierpiącą zwłoki. Niestety nie mógł odebrać. Kilka godzin później, kupowałem walizkę w salonie z tego typu artykułami. Dość długo wybierałem odpowiedni dla mnie produkt w towarzystwie bardzo pomocnej ekspedientki. Kiedy wreszcie wybrałem, udaliśmy się w kierunku kasy w celu sfinalizowania zakupu. Dokładnie w momencie kiedy Pani rozpoczęła wykonywanie czynności kasowo-terminalowo-paragonowo-gwarancyjnych, zadzwonił mój telefon. Szybko spojrzałem, oddzwaniał kolega, z którym próbowałem się skontaktować. Nie chciałem odrzucać połączenia, bo zależało mi na załatwieniu wiążącej się z nim sprawy, jak najszybciej.

Zwróciłem się więc do Pani ekspedientki z pytaniem:

Przepraszam, czy mogę odebrać telefon?

Pani zrobiła bardzo zdziwioną minę ale zgodziła się. Szybko przeprowadziłem rozmowę z kolegą i wróciłem do kasy. Pani ekspedientka dalej patrząc na mnie ze zdziwieniem powiedziała: ...Wie Pan, pracuję tu już kilka lat i jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się coś takiego. Zwykle ludzie przy kasie rozmawiają przez telefony i nawet nie przerywają kiedy do nich coś mówię...

Kiedy byłem mały i rodzice tłumaczyli mi jak zachowywać się poprawnie w różnych sytuacjach życiowych, nie mieli pojęcia o tym, że kiedyś pojawią się telefony komórkowe. Ale czy dzisiaj wiemy jak powinniśmy się zachować kiedy w obecności innych dzwoni nasz telefon? Wydaje mi się, że te zasady nie pojawiły się w naszym życiu wraz z telefonami i dlatego ludzie nie mający naturalnego wyczucia często nawet nie wiedzą, że zachowują się niegrzecznie. Pamiętajmy o tym, kiedy następny raz w obecności naszego rozmówcy, w kieszeni zadzwoni komórka. Pamiętajmy też, że nie potrzeba specjalnych instrukcji powtarzanych przez rodziców, na pewno ogóle zasady jakie nam wpoili, wystarczą. Trzeba tylko objąć nimi nasze dzisiejsze cacka technologiczne.

Komentarze

Ciamachowa  2015-01-24 00:29:31

Absolutnie kciuk w górę.

[ip:188.252.26.145]

Paserati   2015-01-25 21:40:16

Ano tak, i często mnie spławiasz jak gadamy via phone, że Pasku sorry ale właśnie podchodzę do kasy. Lubię to ;)

[ip:79.185.112.195]

Napisz swój komentarz

Twój komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu a Twój adres IP pojawi się przy nim.

w stronie wykorzystano elementy graficzne z szablonu programu iWeb • wisiena.pl © 2024

 przycisk tła na po-pa-pra-niec.pl przycisk tła na po-pa-pra-niec.pl przycisk tła na po-pa-pra-niec.pl